Etkili/verimli çalışarak başarı

Etkili/verimli çalışarak başarı
Etkili/verimli çalışarak başarı

Etkili/Verimli çalışarak başarı; Başarısızlık, öğrencinin gerçek yeteneğiyle okul performansı arasındaki fark veya zıtlık olarak tanımlanabilir. Okul döneminde başarısızlık, ilkokuldan yüksek öğrenime kadar her dönemde görülebilir ve çeşitli nedenleri olabilir. Bu yazımızda başarılı olabilmek için etkili öğrenme ve verimli çalışma metotları üzerinde duracağız. Başarılı olmak için çok çalışmak tek çare olmayabilir. Çok çalıştığı halde istediği sonucu alamayan, hedeflerine ulaşamayan çok öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin çok çalışmaktan başka çözüm yollarına da ihtiyaçları vardır. Bunun için bir çok verimli çalışma yöntemlerini öğrenmelerinde fayda olacaktır.

Etkili/verimli çalışarak başarıda; Etkili ve verimli çalışma stratejilerini şöyle sıralayabiliriz:

Etkili/verimli çalışarak başarı
Verimli Çalışma stratejileri
uzm. psk. ezgi altun
çalışma metotları
  • Okunan her konunun anlamının kavranması önemlidir. Çalışma genellikle konu odaklı olmalıdır. Öğrencilerin aynı konuyu farklı kaynaklardan okumaları, o konunun farklı boyutlardaki ayrıntıları fark etmelerini sağlayacaktır.
  • Daha önceden öğrenilmiş bilgilerin hala var olup olmadığını aralıklarla kontrol etmek hangi konularda eksikler var, hatırlanması gerek konular konusunda farkındalık sağlayacaktır.
  • Yeni bir konuya başlamadan önce, bu konudan önce gelen temel konu ve kavramların gözden geçirilmesi, öğrenmiş oldukları ile öğrenmekte oldukları konular arasında ilişki kurmalarını sağlayacağı için daha kalıcı bilgiler olacaktır.
  • Aynı zamanda aralıklı çalışmanın gücünü hafife almamak gerek. Aralıklı çalışma konu, öğretme yöntemi, öğrencinin yaşı ve yetenek seviyesi ne olursa olsun daha etkili ve kalıcı öğrenme açısından işe yarar. Mola vererek öğrenilen bilgi miktarı, ara vermeden öğrenilen bilgi miktarından iki kat fazla olacaktır.
  • Düzenli bir uyku düzeninin olması da öğrenmenin kalıcı olması açısından çok önemlidir. Belleklerimiz uyku sırasında sağlamlaştırılır. Dolayısıyla yeterince dinlenme ve uyku süresinin ve ihtiyacının karşılanması önemli bir yer tutmaktadır.
  • Pasif bir şekilde okumak öğrenmek için etkili bir yol değildir.
  • Çoktan seçmeli testler kalıcı öğrenmeye genellikle katkı sağlamazlar. Kısa cevaplı sorular ise öğrenmeyi kalıcılaştırır. Aralıklarla ailelerin veya çocukların kendilerine sorular sormaları ve cevaplandırmaya çalışmaları kalıcı ve etkili öğrenmeyi sağlayabilir. Kısa cevaplı sorular oyuna dönüştürülerek de uygulanabilir. Küçük zamanlı yarışlar gibi mesela.
  • Verimli çalışmayı engelleyen en temel etkenlerden birisi de kaygı, stres ve paniktir. Bir dereceye kadar kaygılı olmak, stres hissetmek normaldir ve dikkatin daha fazla toplanmasını sağlayarak öğrenilenleri kalıcılaştırabilir. Fakat kişi kendini çok baskı altında hissediyorsa, o zaman verimli ve etkili çalışma yeteneklerini kaybetmeye başlar.

Verimli ve etkili ders çalışma metotları kullanılarak daha fazla çaba harcamadan sınav performansı artacak ve bilgiler daha kalıcı olacaktır. Yine de verimli çalışma konusunda zorlanan öğrenciler veya düzen kurmakta/desteklemekte zorlanan ebeveynler olursa İzmir Karşıyaka Psikolog merkezimizde Çocuk ve Oyun Terapisi, Ergen ve Genç Terapisi ve aynı zamanda Öğrenci Koçluğu hizmetleri vermekteyiz. İletişim bölümündeki mesaj veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:
Aamodt, S. Wang, S. Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz.
Cüceloğlu, D. Başarıya Götüren Aile.
Yavuzer, H. Çocuk Psikolojisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir